Burse pentru copiii din Moldova

burse-copii-moldova„Doamne, când Te-am văzut flămând si Te-am hrănit? Sau însetat si Ti-am dat să bei?”

(Matei 25,37)

Mitropolia noastră, recunoscută de statul german cu cel mai înalt statut pe care-l poate avea o instituţie bisericească, acela de „Körperschaft des öffentlichen Rechtes” a demarat Proiectul „Burse pentru copii săraci din Moldova” cu scopul de ajuta lunar cu suma de 25 de Euro un număr cât mai mare de copii din judeţele Vaslui şi Botoşani care trăiesc sub limita sărăciei.

În acest sens, prin Mănăstirea Popăuţi din Botoşani (Arhim. Ioan Harpa) şi prin Parohia „Pogorârea Sfântului Duh” din Negreşti-Vaslui (Pr. Ioan Cucu) am întocmit fişa socială a unui număr de 100 de copii (fişele pot fi consultate la Preacucernicii Preoţi Parohi) şi am deschis un cont special dedicat exclusiv acestui scop. Banii adunaţi în acest cont special vor fi viraţi lunar în conturile celor două instituţii bisericeşti: mănăstirea Popăuţi şi parohia din Negreşti care la rândul lor îi vor vira magazinelor de unde copiii bursieri îşi cumpără cele necesare – în afară de ţigări şi alcool – pe bază de bonuri. în felul acesta suntem siguri că banii vor fi folosiţi cum trebuie. Facem un apel la toţi credincioşii Mitropoliei şi la toţi oamenii de bine să susţină acest Proiect, fie prin sume regulate, fie prin donaţii sporadice.

Banii vor fi viraţi în contul:
Mitropolia Ortodoxă Română (KdöR) Kontonr. 40 116 78 04 BLZ: 750 903 00
Scop: „Donaţie pentru copiii din România”
Din afara Germaniei:
Mitropolia Ortodoxă Română (KdöR) IBAN: DE 47 7509 0300 0401 1678 04 BIC: GENODEF1M05

Bunul Dumnezeu să primească jertfa fiecăruia pentru cei vii şi pentru cei morţi, mai cu seamă pentru copiii nenăscuţi!

Cu dragoste în Hristos Domnul şi binecuvântare,

 

+Mitropolitul Serafim

„Adevărat zic vouă, întrucât aţi făcut unuia dintre-aceşti fraţi ai Mei, prea I mici, Mie Mi-aţi făcut.” (Matei 25,40)