Comunitate

Din raţiuni administrative şi din punct de vedere legal, forma de organizare a Parohiei Ortodoxe Române din Bonn este aceea de asociaţie nonprofit.

Asociaţia Epiphania a fost înfiinţată în anul 2011. Încă de la înfiinţarea parohiei, cea mai mare dorinţă a enoriaşilor a fost şi a rămas construirea unei biserici ortodoxe româneşti.

Principalul scop al Asociaţiei Epifania este acela de oferi comunităţii ortodoxe românești din Bonn un locaș de cult propriu. Demersuri în acest sens au fost începute încă de acum 3 ani, un prim pas fiind ridicarea unei Troițe pe locul viitoarei biserici românești.

Până la construirea unei biserici româneşti, prin bunăvoinţa parohului catolic, Hermann Bartsch, slujbele ortodoxe se desfăşoară în incinta bisericii catolice “Sfânta Margareta” (Margarethenkirche) din Bonn – Graurheindorf.