Desfrâul, beția, viclenia, interesul si lașitatea UCID!

MAINE, 29 AUGUST : SF. LITURGHIE – ORA 08.00 .
Taierea Capului Sf. Ioan Botezatorul este o sarbatoare aparte in Sinaxarul Bisericii. Ea ne invata modul in care autoritatea, interesul si lasitatea martirizeaza dreptatea, cinstea si sfintenia. Ar trebui sa ne intristam. Si totusi, e sarbatoare. Motivele martirizarii Sf. Ioan Botezatorul le cunoastem: deranjarea intereselor puterii, demascarea coruptiei si desfraului de la curtea regala si ravna Botezatorului pentru indreptarea oamenilor prin Adevar.

Sarbatoarea de azi o cinstim cu post, deoarece nu poti decat sa te smeresti, in pocainta si infranare, in fata tavalugului nedreptatii, ucigator de suflet si de trup. Dar asta doar pentru a ne hrani sufleteste in lupta ce ne asteapta pe fiecare. Caci fiecare dintre noi vom fi chemati, intr-un moment al vietii noastre, sa fim Ioan sau Irod, sfant sau pacatos.

Desi marcata de intristare, ea ramane o sarbatoare, adica o nadejde in triumfului binelui asupra raului, a unei judecati divine, drepte si eterne, care sa puna punct intunericului. O intristare care ne inalta. Este nadejdea martirilor in Inviere si, de ce nu, a strigatului de eliberare: „vom muri si vom fi liberi”. Caci Adevarul ne face liberi, pentru ca Adevarul nu poate fi ingradit sau nimicit. Aceasta este demnitate, nu nebunie, sa crezi ca lumescul decaderii poate fi invins, prin lumina virtutii.

Prin urmare, sa nu cedam compromisului, pentru a nu pati, asemenea lui Irod, nenorocirea de a subevalua in mod criminal pe semenul nostru, ucigandu-l „cu fapta, cu gandul sau cu cuvantul”.