Programul Slujbelor in a Treia Saptamana din Postul Mare

Vineri ora 18:30- Liturghia Darurilor mai Inainte Sfintite

Sambata ora 16:30- Taina Spovedaniei

Duminica ora 10.00- Sf. Liturghie. Dupa slujba d-nul Prof. Dr. George Enache va sustine conferinta cu tema „Pe drumul Crucii. Marturisitori ai ortodoxiei in Romania comunista”

despre autor…

Profesor universitar doctor habilitat, Universitatea „Dunărea de de Jos” din Galați, Facultatea de Istorie, Filosofie și Teologie. Absolvent al Facultății de Istorie, Universitatea „Al.I. Cuza” din Iași (1997). Doctor în istorie din 2008, cu teza „Biserică și stat în România democrației populare (1948-1964)” (coordonatori acad. Al. Zub/ prof. dr. Ion Agrigoroaiei, Universitatea „Al. I. Cuza” din Iași). Domenii de interes: relația religie-modernitate, istoria cultelor religioase în perioada comunistă, religia în cadrul relațiilor internaționale.

Volume publicate: Ortodoxie şi putere politică în România contemporană, Editura Nemira, Bucureşti, 592 p.; Patriarhul Justinian şi Biserica Ortodoxă Română în anii 1948-1964, Editura Partener, Galaţi, 2009, 272 p; (coautor) Monahismul ortodox şi puterea comunistă în România anilor ΄50, Editura Partener, Galaţi, 2009, 180 p.; (coautor) Despre curajul de a rosti: Episcopul Nicolae Popovici al Oradiei, Editura Partener, Galaţi, 2009, 168 p.; (coautor) Părintele Arsenie Boca în atenţia…