Reguli de desfasurare a slujbelor religioase cu public, incepand cu 01.05.2020 in contextul COVID-19

In comunicatul de presa al guvernului federal nr. 144 din 30.04.2020, ca urmare a  a intrunirii cancelarei Germaniei si a sefilor guvernelor landurilor gemane, in conferinta de presa din 30.04.2020 a presedintelui-ministru Armin Laschet al landului nostru NRW, cat si in ordonantele de urgenta al landului NRW (Coronaschutzverordnungen – CoronaSchVO der Landesregierung Nordrhein-Westfalen) din 27.04. si 30.04.2020  se precizeaza ca adunarile publice in scop religios sunt premise incepand cu 01.05.20, in conditiile aplicarii conceptelor de igiena si de siguranta restrictive si a limitarii numarului de participanti.

In consecinta, si in parohia noastra, pentru buna desfasurare a slujbelor cu participarea enoriasilor, se vor aplica urmatoarele reguli si reglementari:

1.Numarul de participanti

• Numărul persoanelor acceptate la slujbe se decide în funcţie de numărul locurilor disponibile în biserică sau in curtea acesteia, cu respectarea măsurilor actuale de igiena si de distanţare minimă prescrise.

• Persoanele responsabile cu ordinea vor avea grija ca regulile de limitare a accesului in biserica sa fie respectate. Ne cerem scuze in avans, daca accesul Dvs nu va mai putea fi permis, datorita ocuparii locurilor. In functie de experienta primelor slujbe publice vom putea sa luam eventuale masuri organizatorice pentru viitoarele slujbe.

• Robert-Koch-Institut recomanda „grupe mici” de participanti, cat si posibilitatea identificarii acestora in cazul declansarii unui lant infectios. De aceea este foarte important ca numarul participantilor sa ramana scazut.

• Responsabilii cu ordinea vor lua masuri pentru identificarea participantilor la slujbele religioase si le vor indica acestora locurile prevazute in biserica sau in afara acesteia conform regulilor actuale de igiena si de distantare sociala.

• Enoriasii sunt rugati sa aiba in permanenta grija ca sub nicio forma sa nu produca aglomeratie sau inghesuiala in biserica, la intrarea sau iesirea din aceasta, pe caile de acces, la pangar sau in curte.

• Participarea la slujbe nu este restrictionata in functie de varsta sau anumite grupe de risc. Se recomandă însă vârstnicilor şi celor din grupele de risc să decidă singuri, cu responsabilitate, dacă pentru ei e mai bine să participe la slujbele din biserici sau să urmărească acasă transmisiuni live ale acestora.

• Sarbatorile religioase speciale ca de ex. botezuri, cununii, parastase se vor face cu un numar cat mai mic de participanti, de ex. membrii familiei, plus cei absolut necesari.

• In plus, slujbele se vor transmite live pe parohia-bonn.ro sau pe facebook, pentru ca si cei care nu vor încăpea în biserica, cei ramasi acasa, apartinand grupelor de risc, bolnavi etc sa poata participa in acest fel la viata religioasa.

1. Reguli de distantare sociala

• Participantii la slujbe, inclusiv personalul bisericii, vor pastra o distanta de min. 1,5 m intre acestia, la intrarea si la iesirea din biserica sau din curtea acesteia, cat si pe toata durata slujbei.

• Pentru asigurarea permanenta a distantei sociale in biserica, in fata si in afara acesteia, participantii la Sf. Liturghie sunt rugati sa respecte si urmeze marcajele corespunzatoare.

• Responsabilii cu ordinea vor indica vizitatorilor/ participantilor locurile prevazute in acest sens in biserica sau in afara acesteia, inainte, in timpul cat si la sfarsitul slujbei.

• Familiile si cei care locuiesc la aceeasi adresa pot sta impreuna (nedistantati) in biserica sau in curtea acesteia.

1. Reguli de igiena:
  • Participarea la slujbe este interzisă tuturor persoanelor depistate având COVID-19, celor aflate în carantină, celor care suferă de o boală cu simptome nespecifice de febră sau probleme respiratorii, precum şi celor care în ultimele 14 zile au avut contact cu o altă persoană infectată cu virusul COVID-19.

• Daca este necesar, personalul responsabil cu ordinea va informa participantii referitor la aceasta.

• Biserica va pune la dispozitia participantilor la slujbe dezinfectanti, cu ajutorul carora enoriasii la intrarea in biserica isi vor dezinfecta mainile.

• Enoriasii vor purta masti de protectie nas-gura, conform reglementarilor legale la nivel de land NRW.

• Se va evita contactul fizic/ corporal intre participanti.

• Se va asigura aerisirea naturala cat mai eficienta a incaperilor unde se desfasoara slujba.

• Personalul responsabil cu ordinea va asigura deschiderea si inchiderea usilor, dupa caz.

• Incaperile si suprafetele expuse publicului (clantele usilor, bancile etc.), se vor dezinfecta in mod regulat.

Informatii referitoare la regulile de igiena, de comportare in biserica cat si la caile de acces in si prin biserica vor fi afisate la vedere.